FREESTYLE

Freestyle frisbee je totální využití potenciálu létajícího talíře. Jedná se o předvádění nejrůznějších akrobatických a technických triků s diskem, při kterém je využívána především rotace talíře a všechny jeho možnosti létat vzduchem.

Hra vychází ze základního triku zvaného Nail delay, což je prosté držení vodorovně roztočeného talíře na prstu, respektive na jeho nehtu. Jakmile se člověk naučí rotující frisbee na prstu udržet, může pokračovat dalšími triky. Roztočený disk je možné podhazovat pod nohama, přeskakovat, vytahovat za zády, různě si ho nechat přejíždět po těle, ale třeba do něj i kopat atd. Možnosti jsou neomezené, záleží pouze na hráčově kreativitě a fantazii, právě proto je to „freestyle“. Cílem hry je spojovat jednotlivé prvky do různých kombinací a ty pak zakončovat efektivními trikovými chyty, ideálně po interakci s dalšími hráči. Freestyle ale není jen o točení na prstu (které se zpravidla člověk nenaučí za pár hodin). Začít můžete tak, že disk hodíte pod nohou, chytíte za zády či za hlavou. A to se dá zvládnout už za pár pokusů.

Freestyle se dá dělat individuálně, ale mnohem častěji se hraje v menších i větších skupinách. Základem je jamming – improvizovaná volná hra libovolého počtu hráčů. Zároveń se každoročně odehraje celá řada turnajů a to včetně mistrovství Evropy a světa. Soutěží se v týmech dvojic a trojic a cílem je předvést co nejnabitější sestavu na zvolenou hudbu. Dvojice se dále dělí na kategorii Open, Mixed a Women; trojice mají pouze kategorii Open. O výsledku rozhoduje porota (zpravidla složená z ostatních hráčů), která hodnotí tři aspekty hry – obtížnost, provedení a umělecký dojem. Rozhodujícími faktory jsou kreativita, technická zručnost, fyzická náročnost i originalita.

Jak začít?

Freestyle není sport náročný na vybavení a začít zkoušet první triky můžete prakticky hned, pokud doma máte nějaký alespoň trochu rozumný disk (třeba na Ultimate). V jaké posloupnosti se různé triky a techniky začít učit ti napoví třeba tahle seminárka od Kuby Koštela.

Užitečné odkazy:

www.freestylefrisbee.cz – oficiální stránka českého freestylu
www.freestyledisc.org – web FPA – světové asociace zastřešující freestyle
www.frisbeeguru.com – nauč se triky, poslechni podcast a sleduj live-streaming z turnajů
Spread the Jam Project – parádní freestylová videa
Frisbeer Cup – největší indoor turnaj ve freestylu každoročně konaný v Praze