ULTIMATE

Ultimate je běhavý kolektivní bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy – mužské, ženské, ale i smíšené. Hraje se na hřišti o rozměrech cca 100×37 metrů (délka fotbalového hřiště, polovina jeho šířky). Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů.

Smyslem hry je pomocí přihrávek dopravit disk do soupeřovy koncové zóny a jeho chycením v zóně získat bod. Po chycení disku se hráč musí zastavit a do 10 vteřin disk přihrát spoluhráči. Povoleným pohybem hráče s diskem je pivotování, tedy otáčení se kolem vlastní osy s jednou nohou pevně na zemi. V ultimate hráči často střídají útok a obranu při ztrátě disku, ke které dochází záhozem disku do autu, na zem, jeho zachycením soupeřem nebo při dlouhém držení disku. 

Není povolen fyzický kontakt mezi hráči ani přetahování o disk. Hra je založena na principu řízení hry samotnými hráči – hraje se bez rozhodčích. Všechny přestupky na čarách, při držení disku a fauly jsou hlášeny samotnými hráči přítomnými na hřišti.

Jak začít hrát?

Do začátku vám stačí jeden létající disk, pár kamarádů a rovný travnatý plácek. Tady najdete základní pravidla, které vám do začátku postačí. Pokud jste sami a chtěli byste se přidat k již fungujícímu týmu, podívejte se na jejich seznam, všechny přijímají nové hráče.

.

Web pro ultimate: www.czechultimate.cz.